حسن کریمی

خواننده، ترانه‌سرا و نوازنده‌ی عود

حسن کریمی متولد ۵ آبان ۱۳۲۰ در بندرعباس بود. او به تئاتر علاقه‌ی وافری داشت به گونه‌ای که در دوران تحصیل در تمامی نمایش‌هایی که از طرف مدرسه برگزار می شد شرکت می‌کرد. در گذشته تئاتر به عنوان یک هنر نظام‌دار در بندرعباس جلوه‌ای نداشت از این‌رو کریمی در سال ۱۳۴۵ فعالیت خود را متوجه موسیقی کرد. وی عود را به عنوان یک ساز ایده‌آل و ساز رایج محلی انتخاب و با تلاش فراوان به آن مهارت پیدا کرد.
کریمی جزء هنرمندان فعال در زمینه‌ی موسیقی محلی دهه‌ی چهل به بعد و جزء اولین کسانی بود که موسیقی محلی را به طور گسترده و با سبکی جدید شروع نمود. او ابتدا ازآهنگ‌های قدیمی ساخته‌ی مرحوم «نصرک» الهام گرفت و سپس خود با ساخت آهنگ‌های جدید که خود شاعری و نوازندگی و خواننده‌گی‌اش را به عهده داشت فعالیت خود را گسترش داد. به حدی که این هنرمند توانست برای اولین بار در استان آهنگ‌های خود را به صورت صفحه‌ی‌ گرامافون وارد بازار کند که مورد توجه فراوان قرار گرفت.
وی از بدو تأسیس رادیووتلویزیون همکاری خود را با این دو رسانه شروع نمود و چیزی حدود سی سال مشغول فعالیت بود. مدتی بعد با همکاری شادروان ارسلان عطائی مشترکاً کارهای زیادی را ارائه دادند که هواداران بسیاری پیدا کرد.
همچنین او گروهی ۶نفره به نام پسران دریا تشکیل داد و بر فعالیت خود افزود. چنانچه بیست برنامه‌ی فرهنگ روستایی از طرف فرهنگ و هنر اجرا کرد.

از جمله ترانه‌های او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

«بِی یار بِگِی دو سه ماهِن تُ کُجا بودِی…»
«دِلُم پِی دِلِتِن, جومَه نارَنجی…”»
«بُدُو جُنُم بُدُو دِلبَرُم…”»
«بدو رو پشت بوم تا اتبگینم…»
سیمین
نصیحت
خلیج فارس
عشق نافرجام
راه مدرسه
فصل بهار
حَمیدَه
فخری
نازنین

حسن کریمی در بیستم شهریورماه ۱۳۸۳ درگذشت.

از آرشیو Armus.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب‌سایت نصرک